Gençler Sevsin, Sevilsin!

Padişahın 4 eşinden birine aşık olan genç bir adam ve sevgisi için verdiği mücadeleyi konu alan eser, 9 Ocak 2014 Perşembe saat 20.00’de  Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE SEVGİNİN BEDELİ

 

Türk Bale Tarihi’nde 16 Mart 2013’te Dünya Prömiyeri gerçekleştiren eser, 2013-2014 sanat sezonunun yine DOBdolu eserleri arasında…

 

 Bestesi ve librettosu Sayın Muammer Sun’a ait olan  ‘Sevginin Bedeli’  adlı bale eserimizde, koreografi Sayın Uğur Seyrek, dekor tasarım Sayın Savaş Camgöz, kostüm tasarım Sayın Gülay Korkut ve ışık Sayın Tahsin Çetin imzası taşıyor.

 

Ankaralı sanatseverleri 9 Ocak 2014 Perşembe saat 20.00’de görsel bir şölen bekliyor.

 

Konu:

 

Bir gün genç bir adam kendini sarayın yemyeşil bahçesinde bulur. Kuş sesleri arasında dans eder. Bir müddet sonra yorulur ve bir ağacın altında uykuya dalar. Gözünü açtığında bahçede genç bir bayan görür ve aşık olur. Genç kızda erkeğin ilgisine karşılık verince sarayın bahçesi cennete döner. Aniden sarayın muhafızları gelir, adamı yakalarlar ama kız sarayın içinde kaybolur. Muhafızlar genç adamı zindana atarlar. Genç adamın bilmediği ve sonradan öğrendiği genç kızın padişahın 4 eşinden biri olmasıdır. Baş muhafız durumu padişaha bildirir ve padişah çok kızar; sorgulayıp hangi eşi olduğunu bulmak ister. Ama genç hiç birşey söylemez hatta celladın işkencesinde bile, bunun üzerine padişah genç erkeği 4 eşiyle yüzleştirmek ister. Zindanda bunu duyan genç adam genç kızı kurtarmak için kendini kör eder. Sorgulamada genç kız sevdiği erkeğin kör olduğunu görünce çok üzülür ve çaresiz kalır. Padişah işkence ve sorgulamadan bir sonuca ulaşamayınca genç adamı azat eder. Muhafızlar genç adamı buldukları yere sarayın kapısına bırakırlar. Bir zaman sonra genç kız koşarak adamı bulur, genç aşıklar bütün riskleri göze alarak saraydan kaçarlar.

 

https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/devopera.aspx