Amca! O Dişler Neden Uzun Öyle?

2013-2014 sanat sezonuna yine DOBdolu başlayan Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, "Kont Dracula" adlı bale eserinin dünya prömiyeri ile, 30 Kasım 2013 Cumartesi saat 20:00’de sanatverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

KONT DRACULA DÜNYA PRÖMİYERİ

2013-2014 sanat sezonuna yine DOBdolu başlayan Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, ‘KONT DRACULA’ (BALE) dünya prömiyeri ile  OPERA SAHNEMİZ’ de 30 Kasım 2013 Cumartesi saat 20:00’de sanatverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Tarihteki tüm efsaneler,halklar tarafından, bir sonraki nesile abartılarak anlatıldığı için yıllar içerisinde daha farklı biçimlere dönüşmüştür.Latince adı ‘CHIROPTERA’ yani gece uçarak avlanıp kan emen tek memeli hayvan olan yarasalardan gelen vampire kelimesi,halkın kanını emdiği söylentileriyle kendisine yakıştırılan III.Vlad Tepeş,soyadının Romence de şeytan anlamına gelmesi sebebiyle,19. Yüzyılda yazar Bram Stocker’in Dracula romanına konu olmuştur.Günümüze kadar birçok dizi ve filmlerde işlenen bu efsane; gün ışında mezara saklanıp,gece uyanarak kan emen ve ölümsüz olduklarını söyleyen vampirler,librettosu ve müziği BUJOR HOINIC’e ait olan KONT DRACULA bale eserinin bestelenmesine esin kaynağı olmuştur.

Koreografisi NUGZAR MAGALASHVILI ve MEDEIA MAGALASHVILI’ye ait olan eserde dekor SAVAŞ CAMGÖZ, kostüm GÜLAY KORKUT, ışık FUAT GÖK imzasını taşıyor.

Biletlerinin satışa çıktığı ilk 35 dakikada tükenen Kont Dracula dünya prömiyeri gecesinde birlikte olmaktan onur duyarız…