1. İstanbul Orchestra'Sion Piyano Yarışması Sonuçlandı

1. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması 11 - 17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenen İstanbul - Orchestra'Sion-Uluslararası Piyano Yarışması 11-17 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 1. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'na 13 ülkeden 24 yarışmacı katıldı.

Dünyaca ünlü piyanistler Güher-Süher Pekinel kardeşler ve Ayşegül Sarıca tarafından desteklenen ve jüri başkanlığını Fransız piyaniste Stéphane Blet'nin yaptığı bu yarışma, yıllar içerisinde önce Türkiye 'de ve Akdeniz bölgesinde ve giderek dünyada büyük öneme sahip bir müzik etkinliği olmayı hedefliyor.

Yarışmanın elemeleri, 5 gün boyunca İstanbul'un merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin konser salonunda gerçekleşti. Halka açık elemeler, çeyrek final, yarı final ve final aşamalarından oluşuyordu. Finalde bir Türk bestecinin eserinin yorumlanması zorunluydu.

Bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nda Türkiye'den Burak Çebi ile Ukrayna'dan Alona Kozlova birinciliği paylaştı. Bulgar Yanica Hristova ikinci, Japon Tomohiro Hatta ise üçüncü oldu. Polonyalı Jan Gazdzicki ise Ulvi Cemal Erkin Ödülü'nün sahibi oldu.