Anadolu'nun Sihiri Antalya'dadır

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Anadolu tarihi, kültür ve sanatını, türkü, dans, tiyatral anlatımla evrensel formlarla düzenleyerek, senfonik orkestra eşliğinde, 128 sanatçı kadrosu ile sahnelenen Anadolu Sihri müzikalini 8 Şubat Cumartesi günü saat: 15.00’te sanatseverlerle tekrar buluşturacak.

Anadolu tarihi, kültür ve sanatını, türkü, dans, tiyatral anlatımla evrensel formlarla düzenleyerek, senfonik orkestra eşliğinde, 128 sanatçı kadrosu ile sahnelenecek olan eserin araştırma, metin ve librettosu Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Şadi Erdoğan’a, müzik düzenleme ve bestesi ise Ali Aykaç’a ait. Mehmet Balkan tarafından sahneye konan eserin orkestra şefliğini Ömer Yöndem üstlenirken dekor Tayfun Çebi, kostüm Sevtaç Demirer imzasını taşıyor. Eserde koro şefi Mahir Seyrek, ışık tasarımı ise Mustafa Eski’ye ait.

Anadolu Sihri...

Dünya prömiyeri 28 Eylül 2013'de Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde gerçekleşen Anadolu Sihri eseri Anadolu tarihini, kültür ve sanatını türkü ve danslarla sahneye taşıyor. Anadolu kültürünün çok sesli müzikle işlendiği eserde evrensel temalar ele alınıyor. Eserin libretisti D.Şadi Erdoğan eser için: 'Her kesimden insanın ilgisini çeken eser opera bale sanatlarına ön yargılı, çok sesli müzikle hiç tanışmamış, orkestra, reji ve koreografik bütünlüğü ilk defa gören, birçok izleyici ve genç öğrenciyi hem eğiiyor hem de sahne sanatlarına bakış açılarını değiştiriyor.' değerlendirmesinde bulundu. Ege'den İç Anadolu'ya, Karadeniz'den Güneydoğu Anadolu'ya pek çok türkü ve dansın yer aldığı Anadolu Sihri'nin müzik düzenlemesi Ali Aykaç'a ait. 'Silifke', 'Aman Avcı', 'Beyaz Giyme', 'Bolu Beyi', 'Çökertme', 'Burçak Tarlası', 'Urfa'nın Etrafı' ve 'Ben Seni Sevdiğimi' gibi Anadolu'ya özgü eserler 130 sanatçıyla icra ediliyor.

Yeryüzündeki ilk uygarlıklarla birlikte insanlık tarihine ve kültürüne büyük bir kültür ağacı olarak kök salmış Türk kültürünün zengin ve derin yapısı evrensel sanatın en önemli kaynaklarından biri olmuştur günümüze değin. Bu zenginlik ve derinliğin çok sesli, çok renkli motiflerinin evrensel formlarda ve senfonik orkestra eşliğinde işlenerek dünya sanatına armağan edilen bir çalışması Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelere taşındı.

 

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Memurevleri Mah. Tonguç Cad. No:21 ANTALYA-TÜRKİYE

Tel: 90.242.343 30 99 - 241 42 02 – 241 47 17  Fax : 90 242 343 30 99