Opera Ödülü; Karşıyaka'ya

Semiha Berksoy Opera Vakfı'nın 2013 yılı Opera Ödülü; Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi'ne uygun görüldü...

Karşıyaka Belediyesine anlamlı bir ödül…

 

Ülkemizin unutulmaz opera sanatçılarından Semiha Berksoy adına son beş yıldır verilen, Semiha Berksoy Opera Vakfı 2012-2013 Sanat Sezonu Opera Ödüllerinden, Semiha Berksoy Özel Ödülü Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi'ne verildi.

 

Semiha Berksoy Opera Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Zeliha Berksoy ve eş başkan opera sanatçısı Prof. Mesut İktu başkanlığında; Vakıf Genel Müdürü Oğul Aktuna, orkestra şefi, devlet sanatçısı Prof. Gürer Aykal (telefonla), Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan (telefonla), Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Pınar Türenç, Hürriyet Gazetesi yazarı Tufan Türenç, Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi Genel Koordinatörü dramaturg Serdar Ongurlar, Ankara Devlet Opera ve Balesi önceki müdürü orkestra sanatçısı Erdoğan Davran, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından bariton Caner Akgün ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi koro sanatçılarından Cem Şenler'in 24 Mayıs 2013 Cuma günü - Semiha Berksoy'un doğum gününe rastlayan önemli günde o, 103 yaşını geride bırakıyordu- Vakıf Merkezi'nde gerçekleştirdiği toplantı sonucu ödülleri saptadı.

 

Seçici Kurul üyelerinin ülkemizde sahnelenen operaları izleyerek ve konserlere katılarak, her kişi ve kurumun üzerinde titizlikle durarak ödülleri oybirliğiyle belirledi. Her sezon için saptanan kategorilerde ödül veren Seçici Kurul, 2012-2013 Sezonu için en saygın ödülü Karşıyaka Belediyesi'ne verdi: "İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Cevat Durak'ın girişimleriyle 25 Mayıs 2011 günü hizmete açılan ve gerek yaptığı seçkin opera konserleriyle, sahnelediği yapıtlarla, yarının izleyicisini yetiştirmek amacıyla sunulan müzikli çocuk oyunlarıyla seyirci rekorları kıran ve açılışıyla birlikte kurulan Filarmoni Orkestrasıyla, SEMİHA BERKSOY ÖZEL ÖDÜLÜ; İzmir Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi'ne verilmiştir."

 

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Başkan Durak: "Öteden beri sürekli yineliyoruz: Ülkemizin aydın çevresinin yaşadığı Karşıyaka Kültür kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Yaptığımız çalışmalar, inşa ettiğimiz kültür merkezleri, festivaller ve etkinlikler, kısacası sanata yaptığımız yatırımlar meyvesini vermeye başladı. Bu açıdan Semiha Berksoy Opera Vakfı'nın Özel Ödülü'nü anlamlı buluyorum. Bize bu ödülü layık görenlere, başta Opera ve Tiyatro Sahnemizin değerli koordinatörü dramaturg Serdar Ongurlar'a ve bu sahneye emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki yeri herkesçe bilinen ve takdir edilen, opera sanatçısı, ressam, oyuncu, yazar Semiha Berksoy anısına verilen bu ödül, kendisinin Saygun'un "Özsoy" operasının Türk Ocağı'nda ilk gösteriminin 79. Yılında aynı gün Vakıf tarafından Opera Günü ilan edilen 19 Haziran 2013 Çarşamba günü Beyoğlu Ses Tiyatrosu'nda düzenlenecek törenin ertelenmesi nedeniyle; Eylül 2013 ayı içinde tespit edilecek bir tarihte Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Cevat Durak'a verilecek