Özakman Usta'nın Töre'si

Birim dans tiyatrosunun ilk başarılı adımı olan ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin seçkin repertuvarında yer alan TÖRE, 8 Şubat 2014 Cumartesi saat 14.00’de Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

“TÖRE”

 

 

 

1900’lerde, Erzurum’da, Karagiller ve Çolakgiller aileleri arasında yıllardır süren kan davasını ve gelişen olayları konu alan TÖRE, dans tiyatrosunun estetik örneklerinden biridir.

 

Tiyatromuzun duayen yazarı Turgut Özakman’ın kaleme aldığı hikayede, aşamadığımız ve toplumsal barışı engelleyen, insanların bedelini yaşamlarıyla ödediği ‘TÖRE’ anlatılıyor. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün girişimleriyle 40-45 yaş üzeri bale sanatçılarından oluşturulan BDT kadrosunun profesyonelliği, koreografisi,  orkestranın ve dansçıların yetkinliği TÖRE’yi bir bütün olarak farklılaştırıyor ve güzelleştiriyor.

 

Yapıtın koreografisi ve rejisi İHSAN BENGİER, müziği CEM İDİZ, orkestra şefliği ALESSANDRO CEDRONE, libretto ve dramaturjisi EBRU SAÇAR, dekoru TUNCAY KALYON, kostüm GAZAL ERTEN ve ışık tasarımı EMİN SARAÇOĞLU isimlerini taşıyor.

 

Kadını yücelten, kan davasını aşağılayan ‘TÖRE’, Birim Dans Tiyatrosu oluşumuyla Ankara’lı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.