Onlar Saygun Piyano Şampiyonlarımız!

Cumhuriyet tarihimiz en büyük bestecilerinden biri olan ve yetiştirdiği yeteneklerle bilinen Ahmed Adnan Saygun anısına düzenlenen piyano yarışmasıyla, halen genç yeteneklerimizin keşfine vesile oluyor. 18 Temmuz Perşembe günü başlayan iki ayrı yaş kategorisinde düzenlenen yarışmada 12 yetenek hünerlerini sergiledi. 20 ve 21 Temmuz akşamı yapılan finallerle dereceye girenlere ödüllerini jüri başkanı Piyanist Gülsin Onay verdi.

Genç yetenekler Saygun için yarıştı

 

Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışmasında dereceye giren genç piyanistler final gecesinde verdikleri konserin ardından ödüllerini aldı.

 

 

İki kategoride yarıştılar

1983 – 95 doğumlu yetenekler A sınıfında yarışırken; 1995 sonrası doğumlu genç piyanistler, B sınıfında yarıştı. Yarışma Gümüşlük sahilindeki festival ve GMA merkezinde düzenlenirken, finaller ve final konserleri Antik Taş Ocağında yapıldı. Yarışma klasik müzik tutkunları ve yarışmacıların aileleri tarafından ilgiyle izlendi.

 

Ödüller sahiplerini buldu

18 yaş altı B sınıfında yarışan genç piyanistler, 20 Temmuz akşamı jüri önünde sınavlarını verdi. Genç yeteneklerin birer performans sergiledikleri yarışmada jüri kararıyla dereceye girenler şu şekilde açıklandı: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi, 17 yaşındaki Beste Tanağardıgil, birinci seçilirken; ikinciliği, Özel Uğur Akademik Anadolu Lisesi’nden 15 yaşındaki Kerem Ernur aldı. Üçüncülük ödülü ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi, 15 yaşındaki Işık Soyluer ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğrenim gören 16 yaşındaki Ceren Eskici arasında paylaştırıldı.

 

21 Temmuz akşamı ise 18 yaş üstü yarışmacılar yetenekleri sergiledi. Yarışmada, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi 25 yaşındaki Cem Babacan birinci seçilirken, ikincilik ödülü Moskova Konservatuarından 23 yaşındaki Kenan Tatlıcı ve Minsk Müzik Akademisi öğrencisi 20 yaşındaki Sinan Çayır arasında paylaştırıldı. Üçüncülük ise Konservatorium Wien’de öğrenim gören 19 yaşındaki Deniz İrem Gür’ün oldu.

 

Yarışmaya katılan izleyiciler arasında yapılan halk oylamasında ise Deniz İrem Gür en yüksek oyu olarak, Halk oylaması birincisi seçildi. Ayrıca yarışmada verilen özel ödül olan “En iyi Saygun Yorumcusu” ödülüne ise Sinan Çayır layık görüldü.

 

Genç yetenekler, yarışma kuralları gereği A.A. Saygun’un eserlerine yer verdiler, ayrıca yarışmacılar, L.v. Beethoven, F. Liszt, J.S. Bach, B.Bartok, F. Mendessohn, M. Mussorgsky, W.A. Mozart ve F. Chopin’in eserlerine yer verdiler. Gülsin Onay, Eren Levendoğlu, Mauricio Vallina, Misha Dacic ve Yury Martinov’un jüri üyesi olarak yer aldıkları yarışmada A Sınıfında dereceye giren birinci 3.000, ikinciler 1.500 ve üçüncü 1.000 TL; B Sınıfında dereceye giren birinci 2.000, ikinci 1.000 ve üçüncüler 500 TL ile ödüllendirildi.

 

Yarışmanın jüri başkanlığını yapan Gülsin Onay, “Jüri olarak çok zorlandık. Hepinizi çok tebrik ediyoruz, yolunuz açık olsun. Özgür İnal çok güzel ifade etmişti, yarışmada derece bir bonustur esas önemli olan birbirimizle tanışmak, çalmaktır” şeklinde konuştu. Piyanist Gülsin Onay yarışmada sonuçların açıklanmasından sonra bir mini konser vererek, geceyi sonlandırdı.

 

Festival Sponsorları

Festival Ana Sponsoru, Let's Bodrum (Let's Bodrum'un Ana sponsoru: İş Bankası; Let’s Bodrum sponsorları: Türkcell, HaberTürk, EtsTur, Mudo, Mobilera); Festival Co-sponsorları, Kempinski Barbaros Bay, Bosch; Festival Kurumsal Sponsorları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Gümüşlük Belediyesi, BODTO, TURSAB; Festival Basın Sponsorları, Sabah Gazetesi, Bodrum Ajans; Diğer Sponsorlar, Gümüşkaya Sitesi, THY, Victoria's, Otel Gümüşlük, Dobrum Bilgisayar, Limon Restoran, Günbatımı Restoran, Ekin Ofset, Studio Nord, Koçteş Elektrik, Erenler Sofrası.

 

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı
15 Temmuz  - Gülsin Onay & Erkin Onay (Piyano/Keman) BODTO sponsorluğunda
20 Temmuz - 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri B sınıfı
21 Temmuz - 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri A sınıfı
22 Temmuz - Yury Martynov (Piyano, Rusya)
25 Temmuz - Mauricio Vallina (Piyano, Küba)
28 Temmuz - Endellion Dörtlüsü (Yaylı dörtlü, İngiltere) & Gülsin Onay (piyano) Bosch sponsorluğunda
01 Ağustos - Aldo Ragone (Piyano, İtalya)
04 Ağustos - Pierre Réach (Piyano, Fransa) BODTO sponsorluğunda
10 Ağustos - Boğaziçi Caz Korosu
16 Ağustos - Carlo Domeniconi & Derek Gripper (Gitar, İtalya) Kempinski Barbaros Bay sponsorluğunda

Konserlerin başlama saati 21.00’dir. Biletler, Festival Merkezi, www.sosyotix.com, Let’s Bodrum! Standları, Antik Taş Ocağından (Yalnız konser günleri) temin edilebilir.

 

İletişim

0 537 656 71 27

0 535 519 58 50

0 532 163 17 65

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

twitter.com/gumuslukfest

www.facebook.com/gumuslukfestival