İlk Türk Balesi Antalya'da

Antalya Devlet Opera ve Balesi tek perdelik "JUDITH" ve tek perdelik "ÇEŞMEBAŞI" balelerini bu sezon son kez 19 Nisan Cumartesi günü saat: 15.00'da sahneleyecek.

JUDITH BALESİ

Müziği Çetin Işıközlü’ye ait olan, librettosunu Medeia MAGALASVILI’nin yaptığı  ve ilk koreografisi Alfred Rodriges tarafından yapılan tek perdelik “JUDITH” balesi bu kez Nugzar ve Medeia MAGALASVILI tarafından sahneye koyuluyor. Besteci Çetin Işıközlü ilk eseri olan “Judith”i balerin olan eşi Işıl’a ithaf etmiştir. Alfred Rodrigues, Frenc Suba ve Rene Pegliasco gibi ünlü koreograflar tarafından sahneye konan eser, James Urbain gibi ünlü dansçılar tarafından icra edilerek dünya repertuvarına giren ilk ve tek Türk Bale Eseri olma niteliğini kazanmıştır.

 

İLK TÜRK BALE SUİTİ “ÇEŞMEBAŞI”

 

Ferit Tüzün’ün en ünlü yapıtı olan ve ilk koreografisi Dame Ninette de Valois tarafından yapılan ilk Türk bale suiti “ÇEŞMEBAŞI” balesi ise  Antalyalı sanatseverlerin yakından tanıdığı ünlü koreograf Uğur Seyrek tarafından sahneye konuluyor. Seyrek eserle ilgili “Çeşmebaşı’nda aşkın dışavurumu ve genel olarak insanların davranış ve yaşayış biçimleri modernleşmenin sancılı sürecinden nasibini alıyor. Bu bağlamda su imgesi kurtarıcı bir rol üstleniyor. Şöyle ki, altı bölümlük ‘Çeşmebaşı’nda insanların kendini bulması suyun arınma, tazelenme gücüyle mümkün oluyor. Yeni yorumda ‘Çeşmebaşı’ eserinde su, yeni bir umudu vaat ederken yine doğanın bir parçası olan papatyalarla kadınlar sevgilileri tarafından kutsanıyor.” yorumunda bulunmuştur.

 

Her iki balenin orkestra şefliğini Hakan KALKAN üstlenirken dekor tasarım Gürcan KUBİLAY, kostüm tasarım Sevtaç DEMİRER ve ışık tasarım Mustafa ESKİ imzasını taşıyor.