Carmen, Hadidi Olursa; Ankara'yı Karıştırır Arkadaş!

Ankaralı sanatseverler, ilklerin yaşanacağı 19 Kasım 2014 gecesi saat 20:00'de sunulacak olan Carmen temsilinde ünlü Mısırlı mezzosoprano Gala El Hadidi; başrolde sahneye çıkacak.

 “CARMEN” Opera / 2 Perde (son temsil)

 

SINIR TANIMAZ ÖZGÜRLÜK DUYGUSU “CARMEN”

DÜNYACA ÜNLÜ MISIRLI CARMEN ANKARA'DA

 

Ankara Operası'nın iddialı prodüksiyonu Carmen operasında baş rolü Mısırlı yıldız Gala El Hadidi oynayacak.

 

Dünya yıldızı mezzo soprano Gala El Hadidi Ankara Devlet Opera ve Balesi repertuvarının en çok oynanan operası Carmen'de Carmen rolü yorumlayacak. Ünlü mezzo soprano bu akşam Ankaralı sanat severlerle buluşuyor.

Gala Elhadidi; Marilyn Horne, Tereza Berganza ve Francesco Araiza'nın Masterclasslarına katılmıştır. 2011'de Stella Maris yarışmasında, iki jüri ödülü kazanan sanatçının Deutsche Grammophon'da bir test kaydı bulunmaktadır. Viyana Devlet Operası'nda konuk sanatçılık da yapan El Hadidi 2010'da Metropolitan Operası Ulusal Konsey Seçmeleri (Metropolitan Opera National Council Auditions,) ve New England Regionals'tan Teşvik Ödülü almıştır.

Kahire Opera Company'ye 18 yaşındayken katılan ünlü mezzo sopranonun üstlendiği rollerden bazıları: Orlofsky Die Fledermaus, High Priestess Aida ve Suzuki Madama Butterfly. Dresden'de bulunan Semperoper, solist sanatçı olarak, şu performansları sergilemiştir. Rosina Sevil Berberi, Hansel Hansel und Gretel Maddalena Rigoletto, ikinci ve üçüncü Lady, Sihirli Flüt, Cherubino Figaro'nun Düğünü Medoro Orlando ve Mae Jones Street Scene.

Gelecekteki angajmanları arasında Semperoper'de Carmen rolü vardır.

İlk sahneye konduğu günden itibaren yalnızca operanın değil, tiyatro ve sinemanın da değişik biçimlerde ele aldığı  CARMEN eseri, karakter temasını değişik dönemlerde güncel sorunların bir aynası durumuna getirmiştir.

Carmen, operadaki kadın kahramanların en renkli, en pervasız olanıdır…

Prof. RENGİM GÖKMEN ve SUNAY MURATOV eşliğinde, başkemancı  TAYFUN BOZOK ve Ankara Devlet Opera ve Balesi solistleri,orkestra,koro ve balesi sanatçıları muhteşem bir prömiyer gecesiyle sanatseverler ile buluşmanın heyecanını yaşıyor.

RECEP AYYILMAZ’ın rejisiyle sahnelenecek olan CARMEN operası, dekor A.SEYHAN ATAMER, kostüm GİZEM BETİL, ışık MÜFİT ÖZBEK ve EMİN SARAÇOĞLU ,koreograf DENİZ ÇIĞ imzası taşıyor. Koro şefleri L.ALEKSANDROVA ve MUSTAFA ERDOĞAN ve Çocuk Koro Şefi  İPEK BÖLER.

Carmen FERDA YETİŞER, ASUDE KARAYAVUZ ve NESRİN GÖNÜLDAĞ, Don Jose ENRIQUE FERRER, AYHAN UŞTUK ve MURAT KARAHAN, Escamillo  TUNCER TERCAN, İNANÇ MAKİNEL ve CEM BERAN SERTKAYA, Micaela ESİN TALINLI, TUĞBA MANKAL ve BENGİ İSPİR, Frasquita ASLI AKAR SESAL ve  GÖRKEM EZGİ YILDIRIM,Il Remendato ERDAL ŞEN ve METİN TURAN, Doncairo LEVENT AKEV ve TAMER AYKUT, Mercedes EZGİ KARAKAYA ve SEZİN KİRİŞÇİ, Morales UMUT KOSMAN ve EMRE ULUOCAK ve  Zuniga ÖZGÜR SAVAŞ GENÇTÜRK, YİĞİTCAN TATLIOĞLU ve SERKAN SEVİNÇ seslendirecekler.

 Dünyaca tanınmış bir opera olan “Carmen”, tütün fabrikasında çalışan, büyüleyici bir güzelliğe sahip ateşli çingene Carmen ve  Don Jose isimli bir muhafız çavuşunun ihtiraslı aşk  hikayesini anlatır. Çalıştığı fabrikada bir arkadaşını yaralayan Carmen’i tutuklamakla görevlendirilen Çavuş Don Jose, Carmen’in işvelerine kapılarak ona aşık olur. Bunun sonucunda Carmen’i serbest bırakır ve bu sebeple tutuklanarak hapse atılır. Fakat Don Jose hapisten kaçarak çingenelerin arasında bir kaçak olarak yaşamını sürdürür. Artık ne geride kalan ailesi ne de nişanlısını düşünmektedir. Öte yandan Carmen ünlü bir boğa güreşçisi olan Don Escamillo ile aşk yaşamaya başlamıştır. Bunu öğrenen Don Jose çılgına döner ve boğa güreşlerinin yapıldığı arena önünde Carmen’e kendisine dönmesi için yalvarır. Yalvarmasının fayda etmediğini gören Don Jose bıçağını çekerek Carmen’i öldürür. İhtiraslı bir aşkın kurbanı olan, aşktan yana tecrübesiz genç çavuş Don Jose sevgilisinin üstüne kapanarak hıçkırıklara boğulur.