11.Kez; "Hanimiş Genç Cazcılar?"

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda 2–19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ  

GENÇ CAZ MÜZİSYENLERİNİ ÇAĞIRIYOR

 

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 11. kez gerçekleştirilecek, genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz konserleri için başvurular başladı. Bu yıl Babajim Istanbul Studios & Mastering işbirliğiyle düzenlenecek Genç Caz’a katılmak isteyen müzisyenler ve gruplar demo kayıtlarını, iksv.org/genccaz adresindeki başvuru formunu doldurduktan sonra, 10 Mayıs Cuma günü 18.00’a kadar festival ofisine (İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5 Şişhane) iletebilirler.

 

Genç Caz Seçici Kurulu tarafından, başvuruların arasından belirlenecek sekiz müzisyen veya grup, 26 Mayıs Pazar günü Nardis’te yapılacak değerlendirme konserine davet edilecek. Halka açık yapılacak konserde seçici kurul, canlı performansları izleyerek 20. İstanbul Caz Festivali’nde yer alacak 4 ismi belirleyecek. Festivalin merakla beklenen Tünel Şenliği etkinliği kapsamında düzenlenecek Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak isimler, festival kitapçığı ve festivalin resmi web sitesinde, festival sanatçıları içerisinde yer alacaklar.

 

Genç müzisyenler seçmelere klasik ya da çağdaş caz türlerinde çalışmaların yanı sıra, fusion caz, rock caz, funk caz, latin caz, pop caz, acid caz, blues, soul, R&B, elektronik caz ve benzeri tarzlardaki demoları ile katılabilecek. Repertuar, adayların kendi özgün bestelerinin yanı sıra caz standartlarının veya başka parçaların yorumlarından da oluşabilir. Genç Caz’a profesyonel bir albüm yayımlamamış, 30 yaşın altındaki müzisyenler başvurabiliyor.

 

Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Elif Çağlar, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzisyen Ferit Odman, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzisyen Kerem Görsev, müzik yazarı Murat Beşer, müzisyen Önder Focan, müzik yazarı Sevin Okyay ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin yer alıyor.

 

İzolasyonlu cam bölmelere ve caz kayıtları için ideal özelliklere sahip olan Babajim Istanbul Studios & Mastering işbirliğiyle gerçekleştirilen Genç Caz’ın erken davranan katılımcılarına, Babajim 17 Mart, 14 Nisan, 28 Nisan ve 5 Mayıs günlerinde A stüdyosunda %50 indirimli demo kayıt imkânı sağlayacak. Babajim, Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak dört isme de birer gün ücretsiz kayıt imkânı verecek. Babajim’in katılımcılara sağladığı imkânlar hakkında ayrıntılı bilgi festivalin resmi web sitesi iksv.org/genccaz adresinden öğrenilebilir.

 

Genç Caz konserleri, geçen on yıl içerisinde otuzun üzerinde genç caz sanatçı ya da topluluğuna dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla aynı festivalde yer alma imkânı sağladı. Genç Caz’a katılan birçok sanatçı, İstanbul Caz Festivali sonrasında hem başka festivallere katıldılar, hem de Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli caz kulüplerinde sahne alma fırsatı yakaladılar. Yolu Genç Caz’dan geçen isimler arasında Boğaziçi Caz Korosu, Gevende, Ece Göksu, Başak Yavuz, Eylül Biçer ve İpek Dinç gibi müzisyen ya da topluluklar yer alıyor.

 

Ayrıntılı bilgi için:

caz.iksv.org

 

Genç Caz’ı ve İstanbul Caz Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/genccaz

facebook.com/istanbulcazfestivali

twitter.com/istanbulcazfest